Najnowsze wpisy, strona 1


kwi 11 2015 Dlaczego warto inwestować w dobre buty?
Komentarze: 0

Instytut Przemysłu Skórzanego już od 30 lat prowadzi obserwacje dotyczące dziecięcego obuwia. Wnioski nie są optymistyczne. Wielu rodziców nie wie, jak dobrać odpowiednie obuwie dla swojej pociechy. Lekarze potwierdzają, że wiele problemów ze stopami spowodowanych jest nieprawidłowo dopasowanym obuwiem. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Kupujemy najtańsze obuwie, które nie zapewnia stopom odpowiedniej stabilności. Wiele mam zakłada też dziecku obuwie używane, co może skutkować, że dziecko ze zdrowymi stopami, będzie naśladowało błędy poprzednika, np. źle stawiało kroki. Istnieje też ryzyko, że maluch zarazi się grzybicą. Wielu rodziców poszukuje obuwia z wkładkami ortopedycznymi. To mit, że zapewnimy w ten sposób prawidłowy rozwój stopy. Zdarza się też, że nie zwracamy uwagi na materiał, z którego wykonane są buciki. W Europie przeprowadzono badania tanich modeli butów i okazało się, że zawierają substancje rakotwórcze.

 

Już wiele osób przekonało się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. „Pracując z dziećmi na co dzień mam do czynienia z zaburzeniami rozwoju kończyn dolnych. Wiem, że właściwie ukształtowana stopa jest odpowiedzialna za odpowiedni rozwój kończyn dolnych i kręgosłupa. Każda nieprawidłowość w budowie stopy powoduje zaburzenia biomechaniki kolan, bioder i kręgosłupa, co prowadzi do zaburzeń w ich rozwoju. Obuwie ma za zadanie jedynie odtwarzać fizjologiczną biomechanikę stopy, umożliwiając jej prawidłowy wzrost. Od chwili postawienia pierwszego kroku stopa rozwija się. Ponieważ za rozwój i prawidłowe ukształtowanie stopy w dużej mierze odpowiedzialne są mięśnie, dlatego obuwie powinno być dobrane tak, by mogły one działać w pełnym,  fizjologicznym zakresie. Okres od początku chodzenia do około 7. roku życia ma kluczowe znaczenie dla tego procesu, dlatego tak ważny w tym okresie rozwoju dziecka jest dobór prawidłowych butów”-  mówi dr n. med. Paweł Flont, ortopeda

więcej info > link


 
kwi 01 2015 Nietypowe wykończenie podłogi w domu
Komentarze: 0

1. Podłoga surowo, trwale i kolorowo

Betonowa wylewka zazwyczaj wykańczana jest dekoracyjną posadzką. Ale możemy z tego zrezygnować i mieć modną podłogę z betonu. Odpowiednio przygotowane podłoże należy pokryć masą samopoziomującą. Gdy wyschnie, zabezpiecza się ją i zdobi specjalnymi farbami do betonu, rozprowadzanymi za pomocą pędzla, wałka lub natryskowo. Mogą być one jedno- lub dwuskładnikowe. Są odporne na zarysowania, ścieranie, działanie wody i wielu substancji chemicznych, w tym tłuszczów. Na koniec posadzkę trzeba pokryć utrwalającym lakierem bezbarwnym.

2. Podłoga chłodno, chłodniej, blacha

Najczęściej do wykańczania podłóg stosuje się stal nierdzewną polerowaną albo matową, gładką, ryflowaną, a także o dekoracyjnie wytłoczonej powierzchni. Używa się arkuszy blachy grubości 2 mm i grubszych albo specjalnych metalowych płytek podłogowych, których zaletą jest łatwość łączenia z innymi materiałami, np. wykładziną dywanową, deskami itp. Metalowe podłogi są bardzo trwałe, odporne na wodę, uderzenia i wysoką temperaturę, a nawet ogień, ale jednocześnie podatne na zarysowania, a na polerowanych widać każdą kroplę wody.

3. Podłoga egzotycznie

Bardzo modne są podłogi z drewna egzotycznego - oryginalnego, twardego, odpornego na zarysowania i wilgoć. Pochodzi ono z Afryki lub Indonezji, a także np. z dorzecza Amazonki. Produkuje się z niego deski podłogowe, parkiet (również przemysłowy) oraz panele. Najczęściej spotykane gatunki to afrormosia, daru, iroko, akala, koto, kempas, merbau, badi, zebrano oraz ipe (lapacho), tek i doussie, które świetnie sprawdzają się w łazienkach. Mają wiele barw - od bieli do bardzo ciemnego brązu. Niektóre rodzaje drewna w miarę upływu czasu nie ciemnieją, ale jaśnieją (np. ulin, ipe, tek afrykański). 

4. Podłoga marmoleum naturalnie i zdrowo

Marmoleum click to połączenie linoleum z płytą HDF oraz 1-milimetrową warstwą naturalnego korka. Produkuje się z niego panele o wymiarach 91 x 30 cm i płytki 30 x 30 cm grubości 9,8 mm. Łączy się je za pomocą piór i wpustów, co ułatwia ich wielokrotne rozkładanie i składanie oraz wymianę uszkodzonego materiału. Marmoleum może być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Bogata kolorystyka (15 barw) oraz wzornictwo umożliwiają tworzenie ciekawych aranżacji. Nie przyciąga kurzu, ma także właściwości bakteriostatyczne.

Więcej informacji na ten temat na stronie producenta > link

5. Podłoga z kory

Z korka produkuje się parkiety, płytki, boazerie i panele. To materiał popularny ze względu na swoje wyjątkowe zalety. Jest bardzo lekki (powietrze to 90% jego objętości i ok. 50% masy), nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, a także niepodatny na działanie wilgoci.

Nie ulega odkształceniom. Słabo przewodzi ciepło, więc dobrze izoluje termicznie. Dzięki swojej komórkowej budowie ma zdolności pochłaniania drgań, fal dźwiękowych i wibracji. Jest antystatyczny, nie przyciąga więc i nie pochłania kurzu, dlatego nie stanowi zagrożenia dla alergików i astmatyków. Jest trwały i mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

mar 25 2015 Ćwiczenia siłowe dla początkujących
Komentarze: 0

Ćwiczenia siłowe, które nazywane są także oporowymi, prowadzą do zwiększenia siły oraz masy mięśni, a dzieje się to poprzez obciążanie mięśni i zmuszanie ich do większej pracy. Zanim jednak pobiegniemy na siłownię, by kształtować swą sylwetkę, np. poprzez ćwiczenia ze sztangą, powinniśmy odpowiednio przygotować ciało. Co więcej – nawet osoby, które nie są zainteresowane wzrostem masy mięśniowej – powinny korzystać z ćwiczeń siłowych, bo siła przydaje się w najbardziej prozaicznych czynnościach, jak chociażby noszenie zakupów. Ćwiczenia siłowe są ważnym elementem treningu ogólnorozwojowego i na początku nie wymagają przyrządów ani odwiedzin siłowni. Siłą oporową równie dobrze może być nasze ciało i właśnie ta zasada wykorzystywana jest w przysiadach lub pompkach.

Ćwiczenia siłowe dla początkujących mogą być zatem z powodzeniem wykonywane w domu i przez każdego. Chociaż słusznie kojarzą nam się z podnoszeniem sztangi, to warto wiedzieć, że nawet gimnastyka zdrowotna wykorzystuje ćwiczenia oporowe. Wielu lekarzy zaleca trening siłowy, ponieważ już od około 35 roku życia w naszym ciele zaczyna się proces stopniowej utraty masy mięśniowej, a obciążając mięśnie, obciążamy również stawy, co zapobiega osteoporozie. Ćwiczenia siłowe dla początkujących najczęściej łączone są z innymi typami ćwiczeń: aerobowymi oraz rozciągającymi. To wszystko sprawia, że ćwiczenia oporowe są dobrym sposobem na kształtowanie naszego ciała, jeśli chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Głosy mówiące o tym, że w trakcie ćwiczeń siłowych nasza tkanka tłuszczowa przemieni się w mięśnie i zaczniemy przypominać atletów – odłóżmy do lamusa. Na sylwetkę kulturysty trzeba bowiem ostro zapracować.

 

fitwithme.com