kwi 13 2015

Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych...


Komentarze: 0
Mimo swojej wyjątkowej budowy, zapewniającej wysoką odporność na zniszczenia chemiczne i mechaniczne, nasze włosy nieustająco podawane są próbom swej wytrzymałości.  
 
Włosy suche i łamliwe, ze względu na utratę wilgoci, tracą swoją witalność i łatwo ulegają uszkodzeniom. Przyczyna suchości włosów może być dwojaka. Po pierwsze wynika z niskiej aktywność gruczołów łojowych, których zadaniem jest wydzielanie sebum na powierzchnię skóry głowy i włosów. Sebum pokrywając powierzchnię włosa, stanowi dodatkową ochronę, utrzymującą wilgoć w jego wnętrzu. Kolejnym powodem wysuszania włosów są uszkodzenia osłonki.
 
Wymywanie tłuszczowego spoiwa spomiędzy łusek powoduje ich odstawanie, a z czasem ich całkowite wytarcie. Niczym nieosłonięte wnętrze włosa szybko traci wilgoć, keratyna sztywnieje i staje się krucha, włos zaczyna pękać, rozdwajać się i łamać. 
 
Dobierając produkty do pielęgnacji włosów należy pamiętać, iż łodyga włosa, jest strukturą martwą i nie ma zdolności do samoregeneracji. Uszkodzenia włosa są w większości przypadków trwałe i ulegają kumulacji, dlatego też należy działać prewencyjnie, nie dopuszczając do pojawienia się dużych ubytków osłonki.  Stosowanie preparatów pielęgnacyjnych w większości przypadków wiąże się z jego dodatkową ochroną przed utrata wilgoci oraz regeneracją drobnych uszkodzeń. 
 
Oczyszczanie włosów suchych i łamliwych należy przeprowadzać przy użyciu łagodnych preparatów myjących, o obniżonej zawartość środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów). Dzięki temu przeciwdziałamy nadmiernemu odtłuszczaniu powierzchni włosa oraz nie dopuszczamy do wymywania lipidów wchodzących w skład naturalnego spoiwa, scalającego łuski osłonki. Dobrze sprawdzają się preparaty o sporej zawartości składników renatłuszczających (o działaniu emoliencyjnym), typowych dla emulsji nawilżających. 
 
Ze względu na niska aktywność gruczołów łojowych włosy suche wymagają częstego stosowania odżywek kondycjonujących. Preparaty te powinny opierać się na składnikach tłuszczowych, chroniących przed nadmierna utratą wilgoci oraz substancjach aktywnych, pozwalających na częściową odbudowę uszkodzeń. Dodatkowy komfort zapewniają związki kationowe (np. kationowe polimery) zapobiegające elektryzowaniu się włosów i ułatwiające rozczesywanie. Preparaty niespłukiwalne powinny zawierać substancje promieniochronne. Niszczące działanie promieni UV dotyczy zwłaszcza włosów wcześniej uszkodzonych różnymi zabiegami upiększającymi (farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja itp.) oraz włosów naturalnie jasny, które zawierają niewielkie ilości melaniny (pigment stanowiący naturalny filtr UV).  
 
Mimo konieczności kompleksowej ochrony i regeneracji włosów suchych, należy wybierać formy lekkie, przeznaczone do częstego stosowania. Nadużywanie masek regeneracyjnych, opartych na dużej ilości składników tłuszczowych często prowadzi do tzw. „przekondycjonowania” włosów. W efekcie włosy są obciążone, matowe i sprawiają wrażenie brudnych. Wówczas na kilka dni należy odstawić wszystkie preparaty  pielęgnacyjne, poza szmponem. Po zmyciu depozytu, ponownie należy rozpocząć stosowanie odżywek i preparatów ochronnych.
 
Więcej informacji > link
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz